- Halvellips och vikbar: Smidig form som kan fällas ihop för att frigöra plats när bordet inte används.
- Teak med nåt: Klassisk marin känsla med nåtade skarvar som ger ett gediget och stilrent intryck.
- Robust konstruktion: Tillverkad av massiv teakribb limmad på en epoxy inbakad plywoodskiva för en stabil bordsskiva.
- Genomtänkta mått: Mått 29/58x93 cm som ger flexibel användning beroende på om bordet är vikt eller uppfällt.
- Kontrollerat teakursprung: All teak kommer från statligt kontrollerade teakplantager på Java.
EUDE Nautic Folding 642 är en vikbar bordsskiva i teak med nåt, framtagen för dig som vill kombinera praktisk funktion med en exklusiv känsla ombord. Den halvellipsformade designen gör att bordet passar väl i många utrymmen, och vikfunktionen gör det enkelt att anpassa ytan efter behov.
Funktioner och användning
Den här bordsskivan är byggd med fokus på både design och konstruktion. Bordet består av massiv teakribb som är limmad på en epoxy inbakad plywoodskiva, med nåtade skarvar. Resultatet är en bordsskiva som känns gedigen och genomarbetad, samtidigt som den vikbara halvellipsformen gör den flexibel i praktiken.
Om du vill jämföra andra storlekar och varianter i samma kategori kan du även titta på Bordsskiva teak 68x60cm Wing, Bordsskiva Small Teak, Bordsskiva teak 38x60cm, Bordsskiva teak 52x75cm och Bordsskiva teak 58x80cm Slide.
När är Bordsskiva teak 61x94cm EUDE Folding 642 ett bra alternativ?
Det här är ett bra val för dig som vill ha en vikbar bordslösning i teak med nåt och som uppskattar en genomarbetad konstruktion med massiv teakribb, epoxy inbakad plywoodskiva och nåtade skarvar. Den passar också dig som prioriterar ett kontrollerat teakursprung från statligt kontrollerade teakplantager på Java.